Strona główna » Jak wybrać zasłony?

Zasłony pełnią różne funkcje, w związku z czym wiele osób nie wyobraża sobie bez nich mieszkania. Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić zasłony, które będą nie tylko funkcjonalne, ale również upiększą przestrzeń, jesteś we właściwym miejscu. Podpowiemy ci, do czego dobrać zasłony.

Do czego dobrać zasłony?

Dla większości osób problem stanowi to, jak dobrać zasłony, by pasowały one do pomieszczenia i wraz z dodatkami tworzyły spójną, stylową całość. Podstawową kwestią jest więc kolorystyka zasłon. Wszystko zależy od tego, czy zasłony będą stanowiły bazę pod dodatki, czy też będą pełniły funkcję dodatkowego elementu kolorystycznego.

W tym pierwszym przypadku są to zasłony w subtelnych kolorach, takich jak biel, beże, szarości oraz ewentualnie pastele. Jeśli z kolei za pomocą zasłon chcesz dodać przestrzeni charakteru, zasłony mogą być kolorystycznym nawiązaniem do mebli lub poduszek. Można je również dopasować do innych elementów dekoracyjnych, takich jak obrazy, tapeta, zdjęcia, a nawet oświetlenie.

Z jakiego materiału zasłony wybrać?

Piękny efekt wizualny to nie jedyna zaleta zasłon. Mogą one również pełnić rolę ochrony przed słońcem. W tym celu najlepiej wybierać zasłony zaciemniające, czyli wykonane z grubych, nieprzepuszczających światła materiałów.

Bardzo popularne obecnie są zasłony o fakturze lnu. Prezentują się naturalnie, stanowią ciekawą bazę pod dodatki oraz wizualnie ocieplają pomieszczenie. Osoby zabiegane z pewnością skorzystają z zalet, jakie przynoszą zasłony bez prasowania. Są one wykonane z materiałów niemnących, dzięki czemu można zawiesić je od razu po upraniu.

Kolejną kwestię, którą warto mieć na uwadze, wybierając zasłony, jest ich przeznaczenie. Będzie to miało ogromne znaczenie, nie tylko z uwagi na efekt wizualny, ale również pod względem funkcjonalności.

Salon

Wybierając zasłony do salonu, można pozwolić sobie na większą dowolność, zarówno w kwestii materiału, jak i koloru. W tym pomieszczeniu bardzo dobrze sprawdzą się zasłony welurowe, które prezentują się elegancko, ale też dobrze chronią przed słońcem.

Kuchnia

Ze względu na obecność pary, a zatem konieczność częstego prania, na zasłony kuchenne warto wybierać wytrzymałe materiały o lżejszej strukturze. W tym pomieszczeniu lepiej sprawdzą się zasłony w stonowanych kolorach lub z delikatnym wzorem.

Sypilania

Sypialnia to miejsce, w którym funkcjonalność zasłon jest niezwykle ważna. Zasłony zaciemniające będą tu odpowiednie i zapewnią komfortowy sen. W kwestii wzoru bardzo dobrze sprawdzą się zasłony jednokolorowe. W sypialni można również zastosować wzór, który podkreśli sielankowy nastrój pomieszczenia. Będą to na przykład zasłony w kwiaty.

Pokój dziecięcy

Do pokoju starszych dzieci idealne będą zasłony jednokolorowe w barwach pastelowych. Z kolei aranżując pokoik dla maluszka, można zastosować zasłony z delikatnym, urokliwym wzorem. Kwestia materiału zależy od tego, czy zasłony mają za zadanie chronić przed światłem, czy pełnić jedynie funkcję estetyczną.

Zasłony to element, który w każdym wnętrzu znajdzie dla siebie miejsce. O ich szerokim zastosowaniu świadczy to, że w aranżacji nowoczesnych wnętrz stosuje się także zasłony bez firan. Kierując się powyższymi podpowiedziami i własnym wyczuciem stylu z pewnością wybierzesz idealne zasłony do swojej przestrzeni.

 

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *