Strona główna » Porządki – jak poradzić sobie z nadmiarem rzeczy?
porządek w pokoju

Porządki – jak poradzić sobie z nadmiarem rzeczy?

Problemem wielu polskich mieszkań jest nadmiar przedmiotów, których nie ma gdzie pochować. Urządzając mieszkanie przygotowujemy miejsce do przechowywania, kupując zarówno gotowe meble jak i szafy wnękowe na wymiar.

W miarę jednak użytkowania mieszkania okazuje się, że tego miejsca jest za mało, bo stale przybywa nam przedmiotów. W efekcie nasze rzeczy znajdują się wszędzie. Układamy pudła na górze regałów i mebli kuchennych, na podłogach zalegają walizki, sprzęt RTV i torby z różnymi rzeczami. Wygląda to wszystko bardzo niechlujnie, zbiera kurz a my będąc w coraz większej frustracji nie wiemy, gdzie to wszystko można jeszcze poupychać.

Dlaczego cierpimy na nadmiar przedmiotów?

Za tym, że cierpimy na nadmiar przedmiotów stoi co najmniej kilka przyczyn. Wielu Polaków ma zakorzeniony zwyczaj magazynowania i chomikowania różnych przedmiotów.

Okazuje się, że mamy duży problem z wyrzucaniem rzeczy, które nie są nam już potrzebne. Część z nich darzymy po prostu sentymentem a inne trzymamy z powodu starych nawyków pochodzących z nieco biedniejszych czasów. Wiele osób ciągle ma przeświadczenie, że lepiej trzymać coś starego, bo może kiedyś będzie gorzej i to coś nam się przyda.

Obecnie mamy też za dużo rzeczy z powodu rozprzestrzeniającego się konsumpcjonizmu. Sieci handlowe zatrudniają całe rzesze specjalistów, którzy dbają o to, aby wzbudzać w klientach potrzeby posiadania różnych rzeczy.

Bardzo często kupujemy coś bezrefleksyjnie albo dlatego, że daną rzecz posiadają inni znajomi i też nie chcemy być gorsi. Nie bez znaczenia jest także fakt, że współcześnie produkowane rzeczy wystarczają na bardzo krótko i szybko się psują. Co prawda są one tanie, w związku z czym za chwilę kupujemy coraz to nową rzecz i wszystko gromadzi się u nas w domu.

Dlaczego nadmiar przedmiotów jest zły?

Okazuje się że minimalizm to dobry kierunek w stronę którego warto podążać. Mieszkania w których jest niewiele przedmiotów wyglądają czysto i schludnie. Nadmiar przedmiotów bardzo nas rozprasza i wyzwala różnego typu bodźce.

Gdy przedmiotów domowych jest naprawdę za dużo, zaczynamy się czuć przytłoczeni i sfrustrowani. Polskie mieszkania są niewielkie i często występuje w nich taka sytuacja, że przedmioty upychamy w ten sposób, że aby wyjąć coś potrzebnego, trzeba najpierw wyłożyć kilka innych rzeczy. W ten sposób niepotrzebnie tracimy czas i wzbudzamy u siebie poirytowanie.

Jak radzić sobie z nadmiarem przedmiotów w domu?

Nadmiarowi przedmiotów trzeba przede wszystkim zapobiegać. Urządzając mieszkanie dbamy o zapewnienie dużej ilości miejsca do przechowywania. Wskazane jest by mieć jak najwięcej szafek zamkniętych. Niestety na rynku meblarskim trend jest zupełnie przeciwny i oferuje nam się mnóstwo regałów otwartych, które dobrze wyglądają tylko w sklepie. Wszystkie rzeczy takie jak dokumenty, ładowarki, kable, ubrania powinny być pochowane. Na wierzchu warto trzymać jedynie książki ale i one powinny zachować pewien porządek.

Kolejne działanie profilaktyczne to robienie przemyślanych zakupów. Należy wystrzegać się zakupów spontanicznych. Gdy coś nam się spodoba w sklepie, warto temu przedmiotowi zrobić zdjęcie i odłożyć zakup na kilka dni. Gdy na przykład po tygodniu nadal będziemy przekonani, że potrzebujemy danej rzeczy, to wtedy warto ją kupić.

Każdy przedmiot w naszym domu powinien mieć wyznaczone swoje miejsce i powinno ono być znane wszystkim domownikom. Dotyczy to zarówno akcesoriów kuchennych, ubrań, biżuterii, dokumentów jak i leków. Należy wyrobić sobie nawyk, że zawsze od razu odkładamy rzeczy na swoje miejsce. Gdy na przykład wyjmiemy korespondencję ze skrzynki przeglądamy wszystko i segregujemy, decydujemy co wyrzucamy, co potrzebujemy zachować i wkładamy do odpowiednich szuflad czy segregatorów.

Warto także dbać o to, aby maksymalnie wykorzystywać ilość miejsca jaką mamy w naszych meblach. Przykładowo w szufladach warto poustawiać specjalne pojemniki. Mogą to być zwykłe pudełka kartonowe o jednakowym rozmiarze. Dzięki temu będziemy mogli przechowywać rzeczy pionowo i maksymalnie wykorzystamy dostępną przestrzeń.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *